Poznaj mentorów bieżącej edycji

Społeczność mentorów

Jerzy Baczyński

Redaktor naczelny tygodnika Polityka

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973–1981 pracował w „Życiu Warszawy" jako dziennikarz działu ekonomicznego,
a w 1980 został zastępcą kierownika dodatku „Życie i Nowoczesność". W czasach „Solidarności” został wybrany przez zespół członkiem kolegium redakcji, szefem komitetu strajkowego i także władz odnowionego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1975 wyjechał do USA jako stypendysta Indiana University School of Journalism. W latach 1981–1982 przebywał we Francji, najpierw jako stypendysta Journalistes en Europe, a później Fondation de France. Na emigracji był członkiem Komitetu Koordynacyjnego "Solidarności" w Paryżu oraz sekretarzem generalnym stowarzyszenia Solidarite-Presse-Pologne. Zwolniony z pracy w „Życiu Warszawy”. Po powrocie do kraju pracował fizycznie. W 1984 r trafił do "Polityki" jako redaktor działu publicystyki gospodarczej; w 1990 został zastępcą redaktora naczelnego i wiceprezesem Spółdzielni Pracy Polityka, a cztery lata później objął stanowisko redaktora naczelnego, które pełni do dzisiaj. Od 1999 r. jest prezesem zarządu Polityki (obecnie POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.)

Członek zarządu Inforadio Sp. z o.o., właściciela stacji TOK FM, wiceprezes Izby Wydawców Prasy, członek polskiej grupy w ramach międzynarodowej Komisji Trójstronnej (Trilateral Commission), członek Rady Fundacji Instytutu Spraw Publicznych, inicjator i współtwórca fundacji Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO oraz portalu OKO.press. Laureat wielu nagród dziennikarskich, m. in. prestiżowej nagrody "Dziennikarz 20-lecia", przyznawanej przez Kapitułę Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wyraz uznania za wkład redaktora naczelnego i POLITYKI m.in. w aktywne wspieranie młodych, utalentowanych twórców na łamach tygodnika, a zwłaszcza poprzez prestiżowy, organizowany już od 26 lat konkurs Paszporty Polityki.

Hobby: astronomia i fizyka, sporty (narty, tenis) oraz muzyka (rozmaita)

Pracuj ze mną nad: SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE, RYNEK MEDIÓW I NOWE TECHNOLOGIE CYFROWE