Poznaj mentorów bieżącej edycji

Mentorzy poprzednich edycji

Katarzyna Kolenda-Zaleska

Redaktor TVN, prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”

Urodzona w Krakowie, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała też Wiedzę o Teatrze na warszawskiej PWST.

Pracę dziennikarską rozpoczęła w pierwszym niezależnym dzienniku „Czasie Krakowskim”, potem w „Gazecie Krakowskiej”. Od 1993 roku w „Wiadomościach” TVP, gdzie była sprawozdawcą parlamentarnym, obsługiwała najważniejsze wydarzenia polityczne, w tym wszystkie wybory, a także pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Ukrainę.

Od 2003 roku w TVN i TVN 24. Jest publicystą i prowadzącą program „Fakty po Faktach” w TVN 24, prowadzącą program „Świat” w TVN 24 BiS oraz reporterką w programie „Fakty”. Obsługuje wydarzenia polityczne, kampanie wyborcze i wybory, oraz wydarzenia w Watykanie - w tym moment śmierci Papieża, pogrzeb a także obydwa ostatnie konklawe - wybór Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka.

Zajmuje się też polityką amerykańską – dwukrotnie obsługiwała wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Jest autorką wywiadów m.in. z byłym prezydentem Jimmy Carterem, byłymi Sekretarzami Stanu Madeleine Albright i Henry Kissingerem, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta George’a Busha Brentem Scowcroftem, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy Cartera Zbigniewem Brzezińskim, a także z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel, ostatnim prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, byłym premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem, byłym premierem Hiszpanii Jose Maria Aznarem, przewodniczącymi Komisji Europejskiej Romano Prodim i Jose Manuel Barroso, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rassmusenem.

Przeprowadziła także wywiady z Woody Allenem, Umberto Eco, Vaclavem Havlem, Jane Goodall, Krzysztofem Pendereckim.
Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie ma własną kolumnę i cotygodniowy felieton. Autorka trzech książek dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI - Pielgrzymka 2002 (2002), Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach (2003, 2010), Benedykt XVI – Pielgrzymka do Polski 2006 (2006).

Autorka trzech filmów dokumentalnych
1. "Chwilami życie bywa znośnie. Przewrotny portret Wisławy Szymborskiej" - o życiu polskiej laureatki literackiego Nobla. Premiera filmu odbyła się w MoMA w Nowym Jorku.
2. "Strateg- rzecz o Zbigniewie Brzezińskim" – o życiu doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Jimmy Cartera i wybitnego amerykańskiego analityka i politologa. Za ten film otrzymała nagrodę Wiktora.
3. "Cud historii" – film zrealizowany w związku z 10 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej

Hobby – czytanie książek, narty, Kraków, polityka amerykańska, wszelkie rynki i ryneczki świata, gdzie można pić białe wino, ewentualnie Aperol i cieszyć się dolce far niente

Pracuj ze mną nad tym, aby wybrać taki rodzaj działalności, żeby stał się Twoją pasją, ponieważ bez pasji praca jest nudna. I pracuj ze mną nad tym, żeby praca nie przesłaniała ci całego życia.